08/01/2012

Google Friends Connect

Jako blogová lavina se nám tu dneska šíří zpráva, že od března 2012 končí oblíbená funkce sledování přes Google Friends Connect. Hledala jsem si nějaké informace a zjistila jsem (jak už psala i Pavlína), že se to týká pouze blogů, které nepoužívají Blogger pro tvorbu svých stránek. Tady je úryvek přímo z oficiálního blogu Googlu:
You could definitely read today on many blogs the notice about the end of Google Friends Connect by the next March. I looked up some information and I found out that it concerns only non-Blogger blogs. Here is the quotation from the official Google Blog:

"...We’re retiring the service for all non-Blogger sites on March 1, 2012. We encourage affected sites to create a Google+ page and place a Google+ badge on their site so they can bring their community of followers to Google+ and use new features like Circles and Hangouts to keep in touch." (link)

Takže naprostá většiny z nás se to pravděpodobně netýká.
So it probably does not apply for the majority of blogs.


BLOGLOVIN    TWITTER    GOOGLE+
Elle ღ

8 comments:

 1. Už tě sleduju přes Bloglovin :)

  ReplyDelete
 2. GREAT BLOG!! I INVITE YOU TO VISIT MY BLOG AND IF YOU LIKE IT TO FOLLOW ME FROM GOOGLE FRIENDS AND I WILL BE HAPPY TO FOLLOW YOU!!
  XOXO FROM ITALY
  A_C'EST MOI
  http://lamodeouicestmoi.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. Feeling pretty happy I have GFC.
  Following.

  NRC♥

  ReplyDelete
 4. fantastic blog!

  kisses,
  Klaudia B.

  ReplyDelete
 5. To je super! Jsi šikulka, že jsi to našla! :) Díky za info. :)

  ReplyDelete
 6. Ja som po tom včera okamžite pátrala..a keď som zistila ako to je, tak si len vydýchla..nemohli by to predsa len tak všetkým zrušiť ;-)

  Na fb prebieha mini-giveaway I.

  ReplyDelete
 7. I wonder what that is about. Has the Google Connect button not been successful? All of these changes are really confusing for those that want to have a secure stable site.

  STYLE. SAVVY. CHIC.
  http://www.stylesavvychic.com/

  ReplyDelete
 8. yummy you just made me craving for sushi and macaroons! x

  www.twinfashionblog.com

  ReplyDelete